I 1900-talets kulturhistoria står familjen och hemmet i centrum. Det nya samhället som växte fram efter industrialismen och massflytten till städerna. Perioden präglades av frågorna kring familjen, kvinnan och barnuppfostran.

Hemidealet och dess alla former är fortfarande högst aktuella. Vi är intresserade av inredning, arkitektur, familjeförhållanden samt allmän kreativitet i hemmet och "gör det själv" -anda. Men vilka element ligger bakom det västerländska hemidealet? Hur bygger man ett fungerande och idealiskt hem?

Elina Larssons forskning kartlägger de byggstenarna som bildar en grund för hemtrevnad och ett idealiskt hem. Med dessa element kan skapas oändliga versioner av idealet efter individuella val. Elina Larsson har använd Carl Larssons Ett hem som utgångspunkt för att i ett kulturhistoriskt perspektiv tolka det västerländska hemidealet.

Elina Larsson har i två akademiska avhandlingar behandlat och skildrat svensk och västerländskt kultur tillsammans med Carl Larssons produktion vilket inte har gjorts tidigare. Larsson har avlagt en licentiatexamen genom en avhandling i konsthistoria (2008) som behandlar 1800-talets kvinnofrågor genom västerländsk bildkonst, men även innehåller en analys av Carl Larssons olika kvinnobilder.

Elina Larsson:
Kotikuvauksen ideaalisuus Carl Larssonin teoksessa Ett hem (1899)
Kulturhistoriska institutionen, Åbo universitet, Finland
Disputation: 2 april 2011
Opponent: professor Susann Vihma