Stor utgrävning i centrala Lund

Arkeologerna Sebastian Boström och Linnea Lidh i kvarteret Grynmalaren. Foto: Johan Romin/Kulturen

Arkeologerna Sebastian Boström och Linnea Lidh i kvarteret Grynmalaren. Foto: Johan Romin/Kulturen

I kvarteret Grynmalaren i centrala Lund sker just nu en av Sveriges största arkeologiska utgrävningar. Utgrävningen pågår strax söder om Mårtenstorget i Lund, inför ett planerat husbygge.

Arkeologerna har hittills gjort många intressanta fynd, några som kan gå tillbaka till tiden för Lunds grundande för 1 000 år sedan. Bland annat flera benbitar med runor!

– Vi hoppas kunna kartlägga spåren av de människor som bodde i Lund under medeltiden, säger Sebastian Boström, arkeolog vid Kulturen i Lund.

Det är ett fyndrikt område och efter några veckors utgrävning har arkeologerna grävt fram flera intressanta fynd: benfragment med inristade runor, skor från medeltiden, spelpjäser, mynt, knappar och mycket annat. Föremålen ska nu undersökas närmare.

Den arkeologiska undersökningen vid Lilla Tvärgatan och Grynmalaregatan utförs på uppdrag av Länsstyrelsen i Skåne som ett samarbetsprojekt mellan Kulturen i Lund, Arkeologerna vid Statens historiska museer och Sydsvensk Arkeologi AB med Kulturen som huvudman för projektet. Lunds kommun har beslutat att det ska uppföras ett seniorboende på tomten.

Den arkeologiska utgrävningen ska pågå fram till hösten 2025.

(2025-06-03)

Se även Medeltida fynd under Kungshuset i Lund (2020-11-18)