I alla tider har man i jordbrukssamhällen reglerat förvärv av fast egendom. Sedan länge har det även funnits marknadsplatser för sådana överlåtelser. Dessa mötesplatser har haft skiftande karaktär och formerna för omsättningen av jord har ständigt ändrats. I Laga fång för medeltidens kvinnor och män har Gabriela Bjarne Larsson tagit till sin uppgift att studera hur omsättningen av jord gick till i Sverige under perioden 1300-1500.

I Magnus Erikssons landslag från 1300-talets mitt regleras fem former av lagenligt förvärv av jord, de så kallade laga fången, nämligen köp, arv, gåva, byte och pant. Det är undersökningen av dessa jordförvärvstyper som utgör kärnan i undersökningen. Särskild uppmärksamhet ägnas betydelsen av skriftlighetens allt större utbredning från mitten av 1300-talet.

Författaren för in sin undersökning i ett internationellt perspektiv genom att anknyta till den kartläggning av medeltida jordbruksmarknader som utförts av västeuropeiska forskare. Resultatet blir en bild av hur monetarisering och omsättning av jord samspelade under ett dynamiskt skede av svensk historia.

Gabriela Bjarne Larsson är fil.dr i historia och universitetslektor vid Historiska institutionen, Stockholms universitet. Hon har i sin forskning studerat svensk historia under perioden 1250-1500.

Gabriela Bjarne Larsson:
Laga fång för medeltidens kvinnor och män. Skriftbruk, jordmarknader och monetarisering i Finnveden och Jämtland 1300-1500
Institutet för rättshistorisk forskning
Utkom 2010