Ny chef för Marinmuseum

Foto: Jakob Hedlund/Marinmuseum
I sommar går Marinmuseums chef Mats Persson i pension. Nu är det klart att ny museichef för Marinmuseum blir Johan Löfgren, som i dag är chef för samlingsenheten på Marinmuseum. Han tillträder tjänsten den 1 juni.
Johan Löfgren har arbetat på Statens maritima och transporthistoriska museer, som Marinmuseum är en del av, sedan 2008, senast som chef för Marinmuseums samlingsenhet och dessförinnan som intendent. Tidigare har han bland annat arbetat som officer inom Försvarsmakten.
– Jag tycker det ska bli otroligt roligt och spännande. Jag ser fram emot att tillsammans med medarbetarna fortsätta Marinmuseums arbete för demokrati och engagemang i samtiden och framtiden genom kunskap om dåtiden, något som känns än mer viktigt i det nuvarande världsläget, säger Johan Löfgren.
– Jag är glad att Johan Löfgren har tackat ja till uppdraget. Under sin tid i myndigheten har Johan utvecklat en både bred och djup kunskap om Marinmuseums verksamhet. Jag är säker på att Johan med stort engagemang kommer att fortsätta det utvecklingsarbete som Mats Persson under sina år startat och drivit för att göra Marinmuseum till ett än starkare besöksmål och en viktig samarbetspartner, säger Lars Amréus, överintendent för Statens maritima och transporthistoriska museer.
(2025-03-11)
Se även Mats Persson lämnar Sveriges Museer (2019-05-11)