Glimmande halsring var falskt fornfynd

Foto: Länsstyrelsen i Västra Götaland

Foto: Länsstyrelsen i Västra Götaland

Den halsring, som Länsstyrelsen i Västra Götaland presenterade som ett fornfynd tidigare i veckan, har visat sig vara falsk.

– Halsringen är lik tidigare fornfynd, men den tekniska analysen visar att den inte är av guld. Den saknar kulturhistoriskt värde, säger Mats Herklint, chef på Länsstyrelsens kulturmiljöenhet.

Länsstyrelsen har i dag gjort en teknisk analys med hjälp av Göteborgs universitet och den visar att halsringen består av mestadels järn, men även zink och koppar. Analysen gjordes med en så kallad xrf-mätning. Det är en metod där man använder röntgenstrålning för att ta reda på vilket eller vilka grundämnen ett material består av.

Halsringen liknar tidigare fynd, men saknar därmed kulturhistoriskt och ekonomiskt värde. Så hur kunde detta hända?

– Vi gjorde en kvalificerad bedömning med hjälp av sakkunniga, men borde inväntat den tekniska analysen innan vi klassade halsringen som ett fornfynd, säger Mats Hernklint.

När upphittaren lämnade in halsringen tog länsstyrelsen kontakt med sakkunniga på området. De bedömde att halsringen var äkta.

Länsstyrelsen har fått uppgifter om att halsringen varit ”ditplacerad som ett lurendrejeri”.

(2025-03-21)

Se även Sensationellt guldfynd i Trollhättan (2025-03-18)