Myntskatten från Visingsö
Jönköpings läns museum
1 mars – 1 juni 2025
I mars 2024 hittades en speciell myntskatt på Visingsö. På Jönköpings läns museum finns nu möjlighet att ta del av berättelsen där en bergvärmeinstallation ledde till en oväntad skatt och ny viktig kunskap om Sveriges äldsta mynthistoria.
Det var under en bergvärmeinstallation vid kyrkogården norr om Brahekyrkan på Visingsö som arkeologer från Jönköpings läns museum stötte på ett oväntat och unikt fynd – en myntskatt från 1160-talet.
– Redan första dagen fann jag och min kollega Kristina Jansson två skelett i schaktet där ledningarna skulle läggas. Vi rensade fram benen från de gravlagda för att få en uppfattning hur gravarna såg ut. Helt plötsligt kom tre silvermynt fram! Snart insåg vi att många fler låg tätt intill den gravlagdas vänstra fot, säger Anna Ödeén, projektledare och arkeolog på Jönköpings läns museum.
Skelettresterna verkar ha tillhört en man i 20–25-årsåldern. Totalt hittades 181 små silvermynt intill mannen. Fyndet är mycket speciellt, dels för att det finns få liknande fynd från tidsperioden, dels för att ett av myntmotiven är helt okänt sedan tidigare. Myntskatten kommer nu visas upp under en begränsad period i utställningen Myntskatten från Visingsö.
– Intresset för myntskatten har varit stort så det känns extra kul att få öppna just den här utställningen, säger Eli Lindén, utställningsproducent på länsmuseet.
Under golvet i Brahekyrkan hittades två guldgubbar – tunna guldbleck med människofigurer, daterade till 700-talet. De är de första i sitt slag som hittats i Småland. Utställningen visar inte bara myntskatten och guldgubbar utan ger även inblick i andra arkeologiska fynd från området kring Ströja kyrka, den medeltida föregångaren till Brahekyrkan.
Se även Myntskatt hittad i Brahekyrkan på Visingsö (2024-03-27)